Polskie Towarzystwo Spawalnicze jest dobrowolnym, trwałym, samorządnym zrzeszeniem osób fizycznych i prawnych.
Siedzibą władz są Gliwice gdzie znajduje się Zarząd Główny Stowarzyszenia. Towarzystwo opiera swą działalność na pracy społecznej członków.
Jednostkami organizacyjnymi Towarzystwa są Oddziały oraz powołane w ramach sekcje naukowo – techniczne. Celem Towarzystwa jest integracja środowiska spawalników polskich oraz działalność na rzecz rozwoju spawalnictwa w Polsce.
Towarzystwo realizuje swoje cele poprzez:
-
organizowanie konferencji, sympozjów, seminariów, odczytów, prelekcji, zebrań dyskusyjnych, wystaw, konkursów, szkoleń oraz spotkań towarzyskich,
-
organizowanie działalności informacyjnej o pracach naukowo – badawczych, konferencjach, normach oraz o postępie naukowo – technicznym,
-
organizowanie promocji produkowanych urządzeń spawalniczych i materiałów dodatkowych oraz ich zastosowań do spawania i cięcia metali,
-
członkostwo i systematyczny udział w pracach międzynarodowych organizacji spawalniczych,
-
inspirowanie nowych metod szkolenia specjalistycznego z zakresu spawania i cięcia metali,
-
inspirowanie i opracowywanie nowych urządzeń i materiałów spawalniczych,
-
inspirowanie opracowywania nowych technologii spawalniczych,
-
organizowanie i inspirowanie działalności na rzecz poprawy warunków bezpieczeństwa pracy spawaczy,
-
opracowywanie na podstawie zlecenia opinii i ekspertyz z zakresu spawalnictwa,
-
prowadzenie działalności wydawniczej oraz sponsorowanie czasopism poświęconych problematyce spawalniczej,
-
ocenę wniosków o specjalizacje zawodowe inżynierów w dziedzinie spawalnictwa i nadawanie specjalizacji w zakresie uzyskanych upoważnień.
więcej informacji można uzyskać po zapoznaniu się z regulaminem i statutem Towarzystwa.
Uchwałą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Spawalniczego z dnia 12.03.1998 r. został powołany oddział Lublin. Początkowo siedziba oddziału mieściła się przy ul. Inżynierskiej w Lublinie po czym została przeniesiona do siedziby firmy Rywal-RHC Sp. z o.o. przy ul. Anny Walentynowicz 18 (dawna Lucyny Herc) gdzie mieści się do tej pory.
Działania statutowe oddziału Lublin realizowane są między innymi poprzez realizowanie wyjazdów szkoleniowych do producentów urządzeń spawalniczych, materiałów dodatkowych w kraju i zagranicą jak i do zakładów związanych z branżą spawalniczą. Ponadto organizowane są zebrania dyskusyjne, wyjazdy na targi branży spawalniczy a także szkolenia dla członków Towarzystwa oraz ich pracowników.
Z poważaniem
Zarząd Polskiego Towarzystwa Spawalniczego oddział Lublin